Türkiye’de işsizlik resmi rakamlara göre %24’lere dayanmışken en çok çalışan aranan meslekler hangileridir sıralamak istedik. 4 milyonu aşkın işsiz Türkiye’de iş ararken onlara rehberlik edebilecek bir liste olacağını umuyoruz. En çok çalışan aranan meslekler 2020 yılında şöyle;

Satış / Pazarlama

Ülkemizde kurumsal şirketler ve kobiler tarafından en çok aranan çalışan tartışmasız satış personeli. Buna tezgahtarlığı da saha satış sorumluluğunu da dahil edebiliriz. Şirketlerin ürünlerini satışa sunduğu pazarların sınırları ne kadar genişlerse o kadar fazla satış personeline ihtiyaç duyarlar. Satış uzmanları, satış ekip liderleri, bölge satış müdürleri ve tüm bu ekipleri yöneten satış direktörleri oldukça kalabalık bir şirket organizasyonunu oluşturur.

İş bulamıyorum nereye başvurabilirim diye düşünüyorsanız satış yeteneklerinizi geliştirmeye çalışmak kötü bir fikir olmayabilir. Unutmayın satış ekiplerinde aranan nitelikler diğer kurumsal pozisyonlara göre daha düşük seviyededir. Bu da işe giriş şansınızı daha çok artıracaktır. Bir çok şirkette yabancı dile ihtiyaç duymadan satış sorumlusu olabilirsiniz.

Nasıl satış sorumlusu olabilirim? Bu sorunun cevabını aramaya başladıysanız size bunu detaylıca farklı bir yazıda anlatacağız. İpucu olarak dış görünüşünüze özen göstermeniz, özgüvenli bir tavrınız ve akıcı bir konuşmaya ihtiyacınız olacak. Sizi işe alacak kişiyi görüşme sırasında etkilemeniz gerekiyor. Bir bakıma kendinizi bir ürün olarak düşünmeniz gerekecek tabiri caizse satacaksınız. Karşınızdakileri ikna konusunda problem yaşamıyorsanız iyi bir satıcı olmanız işten bile değil. Sadece kendinize güvenin ve sosyal anlamda kendinizi geliştirmeye devam edin!

Bilgi Teknolojileri / Yazılım

Türkiye’de ve dünyada eş zamanlı olarak en çok yükselen sektör şüphesiz bilgi teknolojileri ve yazılım. Eğer bir yazılımcıysanız Türkiye’de de yurtdışında da iş bulma şansınız çok ama çok yüksek. Yazılımcı konusunda tüm dünyada büyük bir ihtiyaç var ve yeterli personel bulunmuyor.

Yazılımcı olmak için mutlaka nitelikli bir eğitim almanız gerekiyor. Buna ek olarak sürekli olarak kendinizi geliştirmeli ve gelişen yazılım teknolojilerine ayak uydurmanız şart. Bu işin olmazsa olmazlarından birisi de İngilizce. Eğer ingilizceniz varsa yazılım eğitimi alma konusunda bir kaç adım öndesiniz demektir.

İngilizce biliyorsanız ve işsizseniz kendinizi yazılım konusunda deneyebilirsiniz. Eğer sayısal zeka konusunda kendizi handikaplı görmüyorsanız potansiyel bir yazılımcı olmanız muhtemel.

Yazılım konusunda çok farklı alt dallar mevcut. Bu yüzden süper zeka olmanıza gerke yok. Web yazılım ve mobil yazılım konularında yüksek kazançlı işler bulabilirsiniz. Bunla birlikte kendi projelerinizi üreterek kendi işinizin patronu haline gelebilmeniz de bu sektörde çok daha kolay.

Mühendislik

Ülkemizde en kazançlı mesleklerden biri olan mühendislik aynı zamanda en çok çalışan aranan meslek dalı. Genç mühendis adaylarının düştükleri yanılgı girdikleri ilk iş yerinde yüksek maaşlar alacakları hayali. Hiçbir sektörde işe yeni girmiş kişilere yüksek maaşlar verilmez. Tecrübe arttıkça maaş da doğru orantılı şekilde artacak, eğer fırsatlarla karşılaşır ve bunları iyi değerlendirirseniz uçuk kabul edilebilecek maaşlar kazanmanız mümkün olabilir.

Eğer üniversite tercihi yapma aşamasındaysanız mühendislik bölümü geleceğe yönelik iyi bir yatırım olacaktır. Eğer halihazırda bir mühendis adayıysanız kendinizi dalınızda geliştirmeniz ve kusursuz bir yabancı dile sahip olmanız gerekiyor. Buna ikinci bir yabancı dil eklerseniz işsiz kalmanız imkansıza yakın olabilir 🙂

İşsiz mühendislere ve yeni mezun mühendis adaylarına iş aramaktan vazgeçememelerini ve bu süreçte kendilerini geliştirmeye devam etmelerini öneriyoruz.

Pazarlama / İletişim

Sosyal medya ve dijital pazarlamayla birlikte tüm şirketlerin bu alana olan ilgileriyle beraber bu alanda çok geniş bir iş alanı oluştu. E-ticaret sitelerinin günden güne büyümelerini artırmaları, içerik pazarlamasının yüksek kazançlara dönüşmesiyle birlikte bu alanda da oldukça fazla iş mevcut. Bu iş kolunda da çok fazla potansiyel var fakat; maaş ortalamasının ülkemiz için görece düşük olduğunu söylememiz gerekiyor. En kazançlı meslekler arasında sayabiliriz fakat; bu sektörde düşük ücretlere çalışan çok fazla profesyonel olduğunu biliyoruz.

Pazarlama ve iletişim sektörüne yönelik eğitim aldıysanız ya da alacaksanız bu işin İstanbul’da yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Diğer illerde bu alanda gireceğiniz işler size sınırlı fırsatlar sunacaktır. Kurumsal şirketlerin çoğunluğu İstanbul’da konumlandığı için bu şirketlere hizmet veren pazarlama ve iletişim firmaları da İstanbul’da konumlanmak zorunda kalıyor.

Bu sektörde de ingilizcenin olmazsa olmaz bir detay olduğunu belirtelim. Eğer bu alana yönelik bir eğitim alacaksanız tercihiniz İstanbul’dan yana olmalı. İstanbul’da eğitim alırken edineceğiniz çevre size hiç beklemediğiniz iş fırsatları doğuracaktır.

Üretim

Üretim sektörü çok büyük bir kapsama sahip. Aklınıza gelebilen tüm ürünlerin üretim süreçlerini düşünün, binlerce iş alanı olduğunu farkedeceksiniz. Fabrikaların üretim bölümlerinden sanayide faaliyet gösteren küçük işletmelere kadar çok geniş bir yelpazesi olan bu sektörde çok fazla çalışan ihtiyacı mevcut. Bir gıda üretim firmasında iş bulabileceğiniz gibi metal iş sanayiinde de iş bulabilirsiniz. Bu tamamen sizin kabiliyetlerinize ve aldığınız eğitime bağlı.

Bu sektörde üretim hattında çalışan mavi yakalı çalışanların haricinde bir çok beyaz yakalı çalışan da bulunuyor. Üretim planlama mühendisliği, kalite mühendisliği, gıda mühendisliği gibi sayısız mesleği de sayabiliriz. Üretim çok büyük bir dünya ve insanlık var oldukça üretim devam edecek.

Bu sektörde mavi yakalı olmak için disiplinli ve dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer zamanında işe geliyor ve işinizi dikkatlice hedeflerinize uygun şekilde yapıyorsanız bir problem yaşamanız çok zor.

Eğer beyaz yakalı bir çalışan olmak istiyorsanız bölümünüzle alakalı eğitimi almış olmalı ve gerekli sertifikasyonlara sahip olmanız gerekecektir. Buna bağlı olarak yabancı dil de mutlaka sizden istenen özelliklerden biri olacak.

Muhasebe / Finans

Vergi cenneti ülkemizde mevcut vergi sistemi çok kompleks bir yapıda olduğundan şirketler çaplarına göre gittikçe kalabalıklaşan muhasebe finans departmanlarına ihtiyaç duyar. Küçük ölçekli işletmelerde ön muhasebe çalışanlarına oldukça fazla ihtiyaç duyulur. Bunlar yeminli mali müşavirlerle ortak faaliyet yürütmek adına çalışırlar.

Büyük şirketler ise ön muhasebe ve muhasebe konularındaki çalışanlarına ek olarak finans departmanlarına ihtiyaç duyarlar. Büyük satış hacimlerinin, fiyatlamaların, finansal kontrollerin yapıldığı bu bölümlerde şirketin nakit akışı ve öz sermayesi yönetilir. Halka açık şirketlerde ise yasal zorunluluklardan dolayı tonlarca ek faaliyet gerçekleştirmek gerekir ki bu başka bir yazının konusu.

Türkiye’nin en büyük şirketlerine şöyle bir göz atabilme şansınız olsa genel merkezlerinde büyük bir finans ordusu bulundurduğunu görebilirsiniz. Yüzlerce çalışan sadece şirketin bu işlerinden sorumludur. Eğer bu alanda bir eğitim aldınız veya alacaksanız iş bulma şansınız hala çok fazla.

Eğitim

Ülkemizde atanamayan binlerce öğretmen varken özel sektörde eğitimci açığı devam ediyor. Ne yazık ki öğretmenler ve eğitimciler özel sektörde düşük ücretlere çalışmak zorunda kalıyor.

Özel sektörde eğitmen talebi artmaya devam ederken ücretler ülkemizin koşulları sebebiyle aşağıya çekilmiş durumda. Eğer düşük ücretlerle işe başlamayı kafanıza takmıyorsanız iş bulma şansınız epey yüksek. Eğitim sektörünü sadece öğretmenlikle sınırlandırmak da doğru değil. Herhangi bir uzmanlığın eğitimini verebilecek niteliklere sahipseniz siz de bir eğitimci olabilirsiniz.

Covid-19 salgını döneminde işsiz kaldıysanız uzmanlığınızı bir eğitim programı haline getirerek buradan gelir elde edebilirsiniz. Halihazırda bir yerde çalışırken de bu yöntemle ek gelir elde etmeniz mümkün.

Son dönemde özel eğitim kurumlarında çok farklı disiplinlerde eğitimler veriliyor. Örneğin bir tiyatro sanatçısıysanız drama dersi verebilir ve geçiminizi sağlayabilirsiniz. Bu alandaki iş ilanlarına göz atarak size uygun pozisyonlarda iş bulmanız mümkün.

Hangi işlere başvurmalıyım diye düşünüyorsanız bu sektörlerde şansınızı denemenizi öneririz. Unutmayın, aldığınız eğitim ve tecrübelerinize en uygun meslek dalı sizin işe girme şansınızın en yüksek olduğu meslektir. O yüzden hızlı bir şekilde işe girmeniz gerekiyorsa geçmiş edinimleriniz ve yeteneklerinize uygun bir hedef belirlemeniz gerekiyor. En çok çalışan aranan meslekler 2020 listemizle ilgili görüş bildirmek için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler!