Kriz dönemleri zorlu süreçlerdir ve çalışanları maddi açıdan zora sokmaktadır. Özellikle son dönemde korona virüsünün getirdiği global bir maddi krizden söz edebiliriz. Virüs sonrasında; İş yerinizdeki ödemeler zora girebilir, işsiz kalabilirsiniz ya da daha kötüsü çalıştığınız şirket kapanabilir. Ancak bu zor dönemleri fırsata çevirerek, belki de şu anki gelirinizden daha fazlasını kazanabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. İşte sizlere kriz döneminde yapılacak işlerden derlediğimiz başlıklar:

Kriz Döneminde Girişimcilik Yapmak

Kriz dönemleri, girişimcilik yapmak için fırsattır. İşsiz kalan ya da daha öncesinde kafasında yeni bir girişim fikri olan insanlar, bu fikri hayata geçirmek için fırsat bulacaklardır. Özellikle büyük şirketlerin güç kaybettiği böyle dönemlerde, küçük bir şirketin, aynı pazarda, farklı işler yaparak tutunması olasıdır. Ayrıca ülke çapında oluşan bu kriz sebebiyle, ofis gideri vb. harcamaların daha düşük maddi tutarda yapılmasına olanak sağlar.

Yurt dışı kaynaklı istatistik firmalarının yaptığı araştırmalara göre kriz dönemlerinde yeni iş kuran kişilerin arttığı gözlenmiştir. Tabi ki öncelik para kazanmak olduğu için lüks harcama gerektirecek mallar yerine, daha düşük ölçekli orta düzey ürünlerin üretim ve satışını yapmak fayda sağlayacaktır.

Cazip Ücret Seçenekleri Sunmak

İnsanların ilgisini çekebilecek fiyatlandırmalar yaparak satın almaları arttırabilirsiniz. Her gün fiyatı düşen ürünler yapmak, toptan alımlarda daha fazla indirim sunmak gibi tüketiciye yönelik fırsatlar oluturmak işletmenizin yararına olacaktır.

Üreticiden Alıp Yurt Dışında Satış Yapmak

Ülkemizdeki gümrük ve vergi durumları düşünüldüğünde pek kolay değildir. Ancak kriz dönemlerinde üreticiden alıp, yurt dışındaki insanlara dolar vb. para birimleriyle satışlar yapmak en kazançlı yöntemlerden biridir.

Kriz Döneminde İş

Freelance Çalışma Yöntemine Geçmek

Özellikle bilgisayar üzerinden çalışan insanlar için freelance çalışarak para kazanmak iyi gelirler elde etmenizi sağlayabilir. Günlük, aylık, saatlik, haftalık olarak birden fazla şirket veya şahısla çalışıp gelir elde edebilirsiniz.

Online Satış Sitelerinde Ürün Satmak

Ürettiğiniz ya da üreticiden aldığınız ürünleri fiziksel yollar haricinde, internet üstünden de satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ya da evinize bulunan kullanmadığınız eşyaları, çevreden bulabileceğiniz giysileri, el beceresine dayalı ürettiğiniz ürünleri, internetten diğer insanlara satarak az harcama yaparak çok gelir elde edebilirsiniz.